Ландшафти

У системі фізико-географічного районування України територія природного заповідника "Медобори", як і всього Товтрового пасма, знаходиться у східній частині Західно-Подільської височинної області  Західно-Української лісостепової провінції Східно-Європейської рівнини у межах Збаразько-Смотрицького (Товтрового) району.

Основний масив природного заповідника "Медобори" знаходиться в межах Краснянського (Медоборського) ландшафту. Зазначений ландшафт відзначається певними особливостями на фоні інших ділянок Подільських Товтр, які передусім відображають риси його рельєфу. Орографічні риси Товтр сформувались під впливом умов і особливостей росту рифу, а також тектонічно зумовленими причинами (диференційованими рухами). У межах основного масиву заповідника представлені основні форми рельєфу Товтр – Головне пасмо та бічні форми Товтр, які є основою ландшафтних місцевостей.

 Головне пасмо в межах основного масиву території природного заповідника "Медобори" розпадається на ряд пасм на вершинах яких хаотичне нагромадження брил та каміння. Над поверхнею рівнини гряда піднімається в середньому на 50 – 60 м, лише на ділянці перетину гряди Збручем відносні висоти досягають 100 – 150 м., утворюючи мальовничі ущелини і скелясті обриви (г. Соколиха та ін.). Для Головного пасма характерна асиметрія схилів – південно-західний схил крутий, ускладнений скелястими виходами в привершинній частині, та північно-східний схил більш пологий.

Бічні товтри представлені у північно-західній частині природного заповідника. Це група яскраво виражених у рельєфі пагорбів висотою від 325 до 350 – 360 м. Бічна товтра Гостра Скеля (входить у склад Вікнянського лісництва), на сьогодні є найбільш класичним прикладом бічних товтр у межах природного заповідника.