Новини

« Всі новини

Коли земля просить про допомогу

19/06/2020
Коли земля просить про допомогу

З 1995 року 17 червня відзначається людством як День опустелювання та посухи - до цього року відомий як Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухою. Цей День покликаний підвищити обізнаність громадськості про міжнародні зусилля по боротьбі з опустелюванням та є унікальним моментом нагадати всім, що нейтралітет деградації земель досягається завдяки вирішенню проблем, сильній участі громади та співпраці на всіх рівнях.
Опустелювання не означає розширення існуючих пустель. Опустелювання відбувається тому, що екосистеми посушливих земель, які становлять понад третину площі суші в світі, надзвичайно уразливі до надмірної експлуатації та нераціонального землекористування. Опустелювання - це один з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища. Воно загрожує здоров’ю та джерелам засобів для існування більше 1 млрд. людей. На сьогодні деградовано понад два мільярди гектарів раніше продуктивної землі; перетворено понад 70 відсотків природних екосистем. До 2050 року це може досягти 90 відсотків; до 2030 року на виробництво продуктів харчування буде потрібно додатково 300 млн. Га землі.
Щоб мати у своєму розпорядженні достатні ресурси продуктивних земель, які дозволять задовольнити потреби десяти мільярдів людей до 2050 року, необхідно змінити спосіб життя. День опустелювання і посухи, що проводиться цьогоріч під гаслом « Їжа. Корми. Волокна» ставить своїм завданням навчити людей тому, як можна зменшити вплив на земельні ресурси на індивідуальному рівні.
Для нашого краю проблема деградації земель та опустелювання є дуже актуальною, адже зараз вона проявляється не лише в областях степової зони України. Землі країни зазнають суттєвого впливу деградаційних процесів, серед яких найбільш масштабними є ерозія, забруднення, підтоплення територій. Ефективними заходами боротьби з опустелюванням, деградацією земель та антропогенним впливом на природне середовище є: збільшення площі лісів, полезахисних лісових смуг та інших захисних насаджень, удосконалення структури земельних угідь та напрямів господарської діяльності, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни,  встановлення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, а також створення нових і збільшення площі наявних територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
У 2020 році День опустелювання та посухи присвячений зміні ставлення суспільства до основного фактору, що сприяє опустелюванню та деградації земель - неухильного зростання виробництва і споживання ресурсів людиною.
Зміни в раціоні харчування та моделях поведінки - наприклад, скорочення обсягу харчових відходів, придбання продуктів на місцевих ринках і обмін одягом замість придбання нового, можуть вивільнити земельні ресурси для інших видів використання і скоротити викиди вуглецю.