Новини

« Всі новини

Первоцвіт - 2020.

08/04/2020
Первоцвіт - 2020.

Про знищення перших весняних квітів, здається не писав хіба що лінивий, але проблема їх збереження залишається актуальною. Світ ранньоквітучих рослин надзвичайно багатий та цікавий. До первоцвітів відносять понад 500 видів рослин, проте лише частина з них включена до останнього видання Червоної книги України 2009 року. Із них на території природного заповідника "Медобори" зростають: підсніжник білосніжний, шафран Гейфеля, сон великий і широколистий, горицвіт весняний, змієголовник австрійський, скополія карніолійська, цибуля ведмежа (черемша).

Через високу декоративність та ранні терміни цвітіння незаконне зривання первоцвітів набуло загрозливих для існування цих видів розмірів. Більш ніж 20 із них у найближчі роки може зникнути в Україні. Тому оперативні методи для збереження рідкісних весняних квітів просто необхідні.

Вкотре повідомляємо, що громадяни, які здійснюють збирання і продаж, а також купівлю  первоцвітів, порушують природоохоронне законодавство і несуть відповідальність із стягненням штрафу, розмір якого визначають судові органи. Відповідно до ст. 90. КУпАП, погіршення, знищення середовища зростання рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 850 грн) з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого. Відповідно до ст. 88-1 КУпАП, порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів рослинного світу  тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. до 1700 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої. Ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 3655 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу. Крім того браконьєри відшкодовують збитки, завдані навколишньому природному середовищу у розмірі від 49 до 62 грн. за кожну незаконно зібрану рослину (згідно Постанови Кабінету міністрів України від 7 листопада 2012 року №1030).

З перших весняних днів співробітники природного заповідника "Медобори" стоять на сторожі первоцвітів. В цей час здійснюється посилене патрулювання природоохоронної території та профілактичні бесіди з населенням. Акція "Первоцвіт – 2020" триває!