Новини

« Всі новини

Запобігти вторгненню нового шкідника

11/07/2019
Запобігти вторгненню нового шкідника

В останні роки все більше людей стали зустрічати нетипового для нашого регіону шкідника, який нищить усе живе й залишає після себе неприємний слиз. Безліч людей стурбовані появою на своїх городах, подвір’ях та присадибних ділянках іспанського слимака (Arion lusitanicus J), або рудого слимака, як його ще називають. Найбільше потерпають від нашестя рудих слимаків у Чернівецькій, Закарпатській, Вінницькій, Івано-Франківській та Львівській областях. На Тернопіллі вони зустрічаються теж. Найактуальнішу інформацію щодо поширення цього виду в Україні можна отримати у Національній мережі інформації з біорізноманіття (UkrBIN). UkrBIN – це інтерактивна база даних для накопичення та обміну даними з біорізноманіття у режимі вільного доступу. Команда UkrBIN розробила план дій з контролю цього небезпечного виду на найближчий час.

Слимак поширюється Європою з початку 70-х років. На наших теренах  іспанські слимаки з’явилися приблизно 10 років тому, потрапивши до нас, найімовірніше, з Польщі, а туди – з інших країн. Природний ареал їхнього проживання – Іспанія та Франція. Однак через торгівлю деревами, рослинами та ґрунтом вони швидко поширилися по світу. За однією з версій, слизняки були завезені в Україну з розсадою рослин, в яких вони відклали свої яйця.

Шкодять вони майже всім садовим та  декоративним рослинам, полуниці, овочам: капуста, салат, помідори, огірки, буряки, картопля, чорнобривцям, тощо. Слимаки виїдають у листі дірки і часто знищують повністю листову пластинку, в плодах роблять заглибини, або з'їдають їх повністю, також полюбляють пелюстки квітів. Окрім рослинної їжі, вони можуть вживати також і іншу органіку — мертві рештки тварин, перегній, екскременти, тощо. У них проявляється також канібалізм у вигляді поїдання собі подібних особин, які щойно загинули. Єдиного ефективного методу боротьби з ними немає.

Небезпека полягає ще й у тому, що ці слимаки дуже швидко розмножуються. З яєць, які перезимували, наприкінці травня — на початку червня розвиваються молоді слимаки, які швидко ростуть та приблизно за два місяці досягають зрілого віку і починають розмножуватися. Вони – гермафродити, кожна особина може відкласти за сезон до 500 яєць. Відкладання яєць відбувається найчастіше в захищених місцях, під рослинністю, під купами сміття, або в грунті на глибині до 10 см.

Зазвичай іспанські слимаки бувають завдовжки 8-12 см, але трапляються й такі, які досягають 15-20 см. Їхнє забарвлення буває від жовтувато-сірого та коричнюватого до яскраво-оранжевого (більшість особин). Через це їх і називають рудими. Вирізняються від інших слизнів також дуже рельєфною поверхнею шкіри, що утворює чіткі та рельєфні зморшки. Особини, що неактивні та ховаються, набувають форми півкулі. Слимаки ведуть нічний спосіб життя, і вдень їх можна побачити хіба після дощу.  Саме через теплі зими та вологість для них створився сприятливий клімат, і цих непроханих гостей суттєво побільшало. Вони є всюди: від городів і садів до парків, скверів чи навіть центральних частин міст.

Для того, щоб виявити масштаби проблеми, у Facebook-спільноті UkrBIN започаткували ініціативу #ЗупиниРудого. Саме під цим хештегом сотні людей публікують місця, де бачили цих слимаків, а науковці аналізують інформацію. Долучайтеся! Якщо Ви побачили рудого слимака, надсилайте фото, та вкажіть місце та дату знахідки. Фахівці допоможуть правильно визначити цей вид. Це необхідно для створення бази даних. Фото науковці радять публікувати, щоб не переплутати цей вид з іншими слимаками, які не є небезпечними.

КРАЩЕ ПОПЕРЕДИТИ ВТОРГНЕННЯ ШКІДНИКА, І НЕ ДОПУСТИТИ ПОЯВИ АГРЕСИВНОГО ІСПАНСЬКОГО СЛИМАКА НА ВАШІЙ ЗЕМЛІ, НІЖ ПОТІМ ЙОГО ЗНИЩУВАТИ! Ретельно перевіряйте розсаду та будь-який рослинний матеріал, що потрапляє на ваші ділянки! Сезон активності цих слимаків починається з травня і триває протягом усього літа, тож спостерігайте.

Якщо на вашій, або сусідній ділянці все ж таки раптом виявиться осередок цього небезпечного шкідника — негайно розпочинайте боротьбу! Інформуйте всіх своїх сусідів та знищуйте іспанського слимака разом. На ранній етапах інвазії, поки шкідників ще мало — це цілком реально! Поради до знищення іспанських слимаків такі:

 • регулярно відловлюйте слимаків вручну (в рукавичках) або за допомогою пасток (вкопаних у ґрунт невеликих ємностей, що містять приманку, наприклад пиво, і потім збирайте їх);
 • приберіть з власної ділянки все сміття, будівельні матеріали, дрова та інші предмети, де можуть ховатися слимаки;
 • ретельно обробляйте ґрунт на своїй ділянці;
 • регулярно прополюйте бур’яни;
 • восени не залишайте рослин, якими міг би харчуватися слимак;
 • організуйте масову боротьбу зі слимаками, інакше вони можуть переповзати від сусідів;
 • перекопуйте верхній шар ґрунту у листопаді-грудні;
 • обробляйте ділянку дозволеними препаратами;
 • навіть найсильніша отрута не здатна знешкодити яйця слимаків. Тут на допомогу прийдуть хижі жуки стафіліни та туруни або жужелиці. Вони поїдають і слимаків і їхні кладки яєць.

 Чого не можна робити:

 • не вбивайте синіх та інших лісових слимаків;
 • в групі UkrBIN дописувачі не радять сипати отруту в пивні пастки, адже вона вб’є і жуків-турунів;
 • не використовуйте сіль, адже вона руйнує ґрунт;
 • не використовуйте метальдегід та контактні інсектициди;
 • не купуйте сумнівні препарати. Вони можуть виявитись підробками.

Фото та інформація з відкритих джерел