Новини

« Всі новини

Працівники природного заповідника "Медобори" закликають боротися із небезпечною рослиною

03/07/2019
Працівники природного заповідника "Медобори" закликають боротися із небезпечною рослиною

Амброзія полинолиста вважається злісним карантинним бур’яном, який штучно занесений на територію України та наносить великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров'ю людини.  Заселяє сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки, пасовища, пустирі тощо. За зовнішнім виглядом рослина схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва "полинолиста"). Стебло і листя опушене. Висота стебла й розміри надземних органів сильно варіюють. При густому травостої, на сухих схилах і бідних ґрунтах рослини ледь досягають 10-15 см; на родючих ґрунтах, за достатнього зволоження, і рідкого травостою, окремі рослини досягають 2-2,5 м висоти. Сходи з’являються наприкінці березня – в травні, цвіте з середини липня до жовтня, плодоносить у вересні – листопаді. Розмножується амброзія лише насінням, яке утворює в великій кількості. Насіння зберігає схожість у ґрунті до 40 років. Надмірно висушує і виснажує ґрунти, значно знижуючи їх урожайність. Крім того ця рослина виділяє у ґрунт специфічний набір речовин, який пригнічує ріст інших рослин. Амброзія здатна в польових умовах витісняти і пригнічувати аборигенні бур'яни та культурні рослини. Як результат вона місцями цілковито витіснила інші бур'яни вздовж доріг та активно забур’янює городи та поля, зменшуючи врожайність сільськогосподарських культур. Наприклад, при значному забур’янені амброзією, врожаї соняшнику знижуються на 40%, а кукурудзи – на 30%. При великому забур'яненні культурні рослини гинуть.

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. Він спричинює у значної частини населення гостру алергічну реакцію, що відома під назвою “поліноз”, який ще називають “сінна пропасниця”, “пилкова алергія”, “сінна астма” тощо. Типовими ознаками полінозу є алергічне запалення слизових оболонок очей та носа. Людина відчуває легкий свербіж у носі, що проявляється нападом чхання. Ці перші ознаки можуть викликати більш тяжкі симптоми (підвищення температури, риніт, кон’юнктивіт, бронхіальну астму).

На додаток, амброзія полинолиста містить гіркі речовин, які погіршують смакові якості молока і молочних продуктів при поїданні рослин коровами.

Як бачимо, проблема поширення амброзії полинолистої стосується не тільки галузі землеробства, а всього суспільства. Інтенсивне поширення цього бур’яну може спричинити серйозні проблеми, пов’язані зі здоров’ям людей, зникнення місцевих видів рослин, і, як наслідок, втрату частини біологічного різноманіття природних фітоценозів.

З середини липня розпочинається період цвітіння цього  небезпечного карантинного бур’яну, який триватиме до настання осінніх заморозків.

Розповсюджується амброзія разом з неочищеним насінням, шротом, розвозиться на нові місця транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції. Боротьба з амброзією повинна бути спрямована на виснаження запасів її насіння у ґрунті і запобігання повторного засмічення. Заходи боротьби: на невеликих площах і присадибних ділянках при виявленні амброзії полинолистої її неохідно виривати та знищувати, не допускаючи дозрівання та розповсюдження насіння. А на великих площах слід застосовувати гербіциди.