Новини

« Всі новини

3 березня День дикої природи

26/02/2014
3 березня День дикої природи

          У грудні 2013 – Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, якою постановила відзначати 3 березня День дикої природи. У резолюції з цього приводу зазначається цінність диких тварин і рослин, особливо тих, які потребують захисту.

           3 березня 1973 була прийнята Конвенція, що регулює міжнародну торгівлю  найбільш вразливими об’єктами природних ресурсів, відома як СІТЕС або Вашингтонська конвенція. Торгівля тваринами і рослинами вилученими з дикої природи є  другою за значенням загрозою для виживання багатьох видів флори та фауни.  Під міжнародною охороною сьогодні знаходяться 5600 видів тварин і 30 тисяч рослин. Учасниками Конвенції є 176 держав. Україна приєдналась до СІТЕS 14 травня 1999року.

Положення Конвенції встановлюють єдиний порядок експорту та імпорту живих рослин і тварин, а також їхніх частин (плоди, насіння, шкури, кістки, роги, м’ясо, залози тощо), виробів з них (ювелірні, декоративні тощо), а також медичних препаратів, харчових і технічних продуктів, вироблених з них.

Серед видів, занесених до додатків СІТЕS, багато представників фауни і флори України, які безконтрольно вивозяться за межі держави. Так, в Україні поширена торгівля рідкісними комахами, занесеними до Червоної книги України, земноводними, плазунами та хижими птахами. Крім тварин, за кордони країни щороку навесні вивозять сотні тисяч екземплярів рослин, занесених до Червоної книги України, в тому числі підсніжники, цикламени (Кузнецова), крокуси (Гейфеля) та ін. Збитки від незаконної торгівлі тільки рідкісними видами рослин сягають мільйонів гривень.

            Участь нашої країни у СІТЕS покликана сприяти нормалізації міжнародного обміну тваринами і рослинами між зоопарками, цирками, ботанічними садами, іншими зацікавленими організаціями, стимулювати розвиток легальної цивілізованої комерційної діяльності в цій галузі, що, в свою чергу, повинно збільшувати надходження до доходної частини бюджету, зменшити збитки від контрабанди і нелегальної торгівлі об’єктами тваринного і рослинного світу та браконьєрства, дати змогу краще контролювати  стан дикої фауни і флори, позитивно впливати на стан популяцій рідкісних рослин і тварин, підвищувати міжнародний авторитет нашої держави.

               Ми сподіваємося, що нова дата допоможе привернути увагу до проблеми браконьєрства всіх небайдужих людей та матиме далекосяжні екологічні, економічні та соціальні наслідки.

              Рослини і тварини природного заповідника "Медобори" у списку СІТЕS:

Горицвіт весняний

Adonis vernalis L.

Підсніжник білосніжний

Galanthus nivalis L.

Булатка великоквіткова

Cephalanthera damasonium (Mill.) Druce

Булатка довголиста

Cephalanthera longifolia (L.) Fritsch.

Булатка червона

Cephalanthera rubra (L.) Rich.

Зозулині черевички справжні

Cypripedium calceolus L.

Зозульки травневі

Dactylorhiza majalis (Reichenb.) P. F. Hunt  et Summerhayes

Зозульки Фукса

Dactylorhiza fuchsii (Druce) Soó

Коручка темно-червона

Epipactis atrorubens (Hof. ex Bernh.) Schult.

Коручка чемерникоподібна

Epipactis heleborine (L.) Crantz

Коручка болотна

Epipactis palustris (L.) Crantz

Коручка пурпурова

Epipactis purpurata Smith

Зозулині сльози яйцеподібні

Listera ovata (L.) R. Br.

Гніздівка звичайна

Neottia nidus-avis (L.) Rich.

Любка дволиста

Platanthera bifolia (L.) Rich.

Любка зеленоквіткова

Platanthera chlorantha (Cust.) Reichenb.

 

 

Лелека чорний

Ciconia nigra L.

Сапсан

Falco peregrinus Tunstal